Na wysokiej Połoninie : obrazy, dumy i gawędy z Wierchowiny Huculskiej

Typ: Książka Rok publikacji: 1936 Miejsce publikacji: Warszawa Autor:
  • Vincenz, Stanisław
Strony: 362 Sygnatura: L-7632 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Vincenz, Stanisław (1888-1971)
  • Etnografia
  • Huculi (grupa etniczna) - historia
  • Powieść polska - 20 w.
Data dodania: 14.10.2011

„Prawda starowieku”. T. 1, to jeden z trzech tomów powieści Stanisława Vincenza (1888-1971) - polskiego prozaika i publicysty. Doskonała znajomość dziejów i kultury Hucułów posłużyła mu do napisania obszernego cyklu epickiego: „Na wysokiej połoninie” (Huculi, górale Karpat Wschodnich, zamieszkujący południowo-zachodnią Ukrainę). Dzięki niemu wierchowiński zakątek Karpat Wschodnich stał się - obok Litwy Mickiewicza i Miłosza czy Wileńszczyzny Konwickiego - kolejnym w naszej literaturze mitycznym zagłębiem. Piewca huculszczyzny pokazał zwyczaje i obrzędy oraz piękno i harmonię kultury. Pokazał huculszczyznę jako wielki skarb etnograficzny.