Mowy wyborne z roznych polskich krasomowcow i dzieiopisow wyiete, a ku sławie i pozytkowi Polakow z przydatkiem listow wydane…

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1759 Miejsce publikacji: Lublin Strony: 391, [36] Sygnatura: XVIII. 202 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Trybunał Koronny
  • Mowy okolicznościowe
  • Teksty polskie
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 17.12.2009

Opis dokumentu

„Mowy wyborne z roznych…” to zbiór przemówień w języku polskim, na które składają się mowy i listy okolicznościowe. Znaleźć tu można m. in.: mowę króla Bolesława II skierowaną do rycerstwa polskiego; mowy Antoniego Potockiego (wojewody); list Władysława Węgierskiego skierowany do Szkanderberga . W książce drukowane są też mowy wygłoszone w Trybunale Koronnym w Lublinie przez: Antoniego Januszewskiego, Ludwika Kruszyńskiego, Andrzeja Orłowskiego, Franciszka Padlewskiego. Druk funkcjonował jako podręcznik propagandowy przygotowujący młodzież do życia publicznego. Mowy zawarte w tym podręczniku zachęcały do walki z wrogiem i do wspólnego działania różnych stanów na rzecz Polski. Mowy te wychodziły również jako pojedyncze broszury. Druk wydany w Lublinie, w drukarni J.K. Mci Coll. Societatis Jesu. Format 8°. Oprawa tekturowa – zniszczona.