Monographien deutscher Städte. Dartsellung deutscher Städte und ihrer Arbeit in Wirtschaft, Finanzwesen, Hygiene, Sozialpolitik und Technik herausgegeben von Erwin Stein […] Band III Darmstadt

Typ: Książka Rok publikacji: 1913 Miejsce publikacji: Oldenburg i. Gr. (Oldenburg im Großherzogtum) Autor:
  • Stein, Erwin - wyd.
Strony: VIII; [ 2 ]; 220; [ 10 ] Sygnatura: KD.780 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Monografie miast - 20 w.
  • Monografia miasta Darmstadt - 20 w.
  • Hesja
  • Darmstadt - regionalia
  • Darmstadt - stare fotografie
  • Stein, Erwin
Data dodania: 15.05.2023

Wydana w 1913 roku w monografia położonego w kraju związkowym Hesja miasta Darmstadt, o którym poeta i pisarz zaliczany do niemieckiego ekspresjonizmu literackiego Kasimir Edschmid (1890-1966) pisał: „Darmstadt posiada swoje własne oblicze: pogodne, dystyngowane, niezbyt fantazyjne. W gruncie rzeczy konserwatywne, ale mimo to bezustannie odmładzane i inspirowane przez nowe trendy”. Ilustrowana bogatym materiałem fotograficznym i uzupełniona obszerną częścią reklamową publikacja jest pracą zbiorową pod redakcją Erwina Steina. Opracowanie wydano jako III tom wielotomowej serii monografii miast niemieckich. Materiał prezentuje m.in. : najważniejsze wydarzenia w dziejach miasta; opis zabytków, osobliwości oraz instytucji kultury; charakterystykę środowiska geograficznego oraz krajobrazu miasta i najbliższych okolic; zagadnienia rozwoju tkanki miejskiej, jej układu przestrzennego i urbanistycznego; analizę przebudowy przestrzennej i funkcjonalnej; zagadnienia opieki socjalnej; kwestie edukacji i nauki; charakterystykę przemysłu, handlu i rzemiosła; kwestie kształtowania funkcji społecznych i kulturowych miasta; opis życia kulturalnego; kwestie komunikacji i transportu etc.