Monographien deutscher Städte. Dartsellung deutscher Städte und ihrer Arbeit in Wirtschaft, Finanzwesen, Hygiene, Sozialpolitik und Technik herausgegeben von Erwin Stein […] Band XVII Glogau

Typ: Książka Rok publikacji: 1926 Miejsce publikacji: Berlin -Friedenau Autor:
  • Stein, Erwin - wyd.
Strony: 276 Sygnatura: KD.361 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Monografie miast - 20 w.
  • Monografia miasta Głogowa - 20 w.
  • Głogów - charakterystyka i opis miasta
  • Głogów regionalia
  • Miasta Cesarstwa Niemieckiego
  • Stein, Erwin
Data dodania: 04.04.2023

Wydana w 1926 roku w Berlinie monografia miasta Głogowa(niem. Glogau), który przez wieki cieszył się sławą jednego z najważniejszych i najpiękniejszych grodów nad Odrą. Ilustrowana bogatym materiałem fotograficznym i uzupełniona obszerną częścią reklamową publikacja jest pracą zbiorową pod redakcją Erwina Steina. Opracowanie wydano jako tom XVII wielotomowej serii monografii miast niemieckich. Materiał prezentuje m.in. : najważniejsze wydarzenia w dziejach miasta, w tym wydarzenia z okresu I wojny światowej; opis środowiska geograficznego;  zagadnienia rozwoju tkanki miejskiej, jej układu przestrzennego i zagospodarowania oraz rozwoju administracyjnego miasta; kwestie zmian demograficzno-społecznych oraz rozmieszczenia ludności; charakterystykę procesów kształtowania się struktur przemysłowych i usługowych; kwestie kształtowania funkcji społecznych i kulturowych miasta (w tym m.in. znaczenie dla literatury niemieckiej); ocenę warunków życia mieszkańców; analizę przebudowy przestrzennej i funkcjonalnej Głogowa; zagadnienia opieki zdrowotnej i polityki socjalnej miasta; finansów miejskich; edukacji i nauki; sportu etc.