Monographien deutscher Städte. Dartsellung deutscher Städte und ihrer Arbeit in Wirtschaft, Finanzwesen […] und Technik herausgegeben von Erwin Stein […] Band XXXVII Die freien Reichstädte Nördlingen, Rothenburg ob der Tauber, Dinkelsbühl

Typ: Książka Rok publikacji: 1931 Miejsce publikacji: Berlin -Friedenau Autor:
  • Stein, Erwin - wyd.
Strony: 148 Sygnatura: KD.366 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Monografie miast - 20 w.
  • Nördlingen
  • Rothenburg ob der Tauber
  • Dinkelsbühl
  • Regionalia
  • Stein, Erwin
Data dodania: 21.04.2023

Wydana w 1931 roku w Berlinie monografia trzech miast zaliczanych do grupy tzw. Wolnych miast Rzeszy (niem. Freie Reichsstadt) - miast w Świętym Cesarstwie Rzymskim podlegających bezpośrednio władzy cesarzy i posiadających własną, niezależną reprezentację w Reichstagu. Przedmiotem opisu są miasta leżące w kraju związkowym Bawaria: Nördlingen, którego historyczna zabudowa powstała ze skał utworzonych w wyniku uderzenia meteorytu, Rothenburg ob der Tauber, słynący w dawnych czasach z produkcji odzieży oraz Dinkelsbühl - uznany przez CNN w 2021 roku za jedno z 15 najpiękniejszych miast Europy. Ilustrowana bogatym materiałem fotograficznym i uzupełniona obszerną częścią reklamową publikacja jest pracą zbiorową pod redakcją Erwina Steina. Opracowanie wydano jako XXXVII tom wielotomowej serii monografii miast niemieckich. Materiał prezentuje m.in. : najważniejsze wydarzenia w dziejach tych miast; zagadnienia rozwoju tkanki miejskiej, układu przestrzennego i urbanistycznego; analizę przebudowy przestrzennej i funkcjonalnej; charakterystykę przemysłu, handlu i rzemiosła, kwestie kształtowania funkcji społecznych i kulturowych miast; opis ich życia kulturalnego, zabytków etc.