Monographien deutscher Städte. Dartsellung deutscher Städte und ihrer Arbeit in Wirtschaft, Finanzwesen, Hygiene, Sozialpolitik und Technik herausgegeben von Erwin Stein […] Band XXXII Wartburgstadt Eisenach

Typ: Książka Rok publikacji: 1929 Miejsce publikacji: Berlin -Friedenau Autor:
  • Stein, Erwin - wyd.
Strony: 244 Sygnatura: KD.364 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Monografie miast - 20 w.
  • Monografia miasta Wartburgstadt Eisenach - 20 w.
  • Turyngia
  • Wartburgstadt Eisenach - regionalia
  • Miasta Cesarstwa Niemieckiego
  • Stein, Erwin
Data dodania: 06.04.2023

Wydana w 1929 roku w Berlinie monografia położonej w środkowej części Niemiec, w zachodniej części Turyngii, w okolicy rozpościerającego się Lasu Turyńskiego (niem. Thüringer Wald) miejscowości Wartburgstadt Eisenach. Miasteczko wpisane od 1999 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO to miejsce narodzin Jana Sebastiana Bacha i przybrany dom dolnoniemieckiego poety Fritza Reutera. Jest ściśle związane z życiem i dziełem św. Elżbiety, działalnością wielkiego reformatora Marcina Lutra, który przetłumaczył tu Nowy Testament i Ryszarda Wagnera, który znalazł tu inspirację do opery „Tannhäuser”. Ilustrowana bogatym materiałem fotograficznym i uzupełniona obszerną częścią reklamową publikacja jest pracą zbiorową pod redakcją Erwina Steina. Opracowanie wydano jako XXXII tom wielotomowej serii monografii miast niemieckich. Materiał prezentuje m.in. : najważniejsze wydarzenia w dziejach miasta; opis środowiska geograficznego oraz krajobrazu miasta i najbliższych okolic; zagadnienia rozwoju tkanki miejskiej, jej układu przestrzennego i zagospodarowania oraz rozwoju administracyjnego; kwestie zmian demograficzno-społecznych oraz rozmieszczenia ludności; analizę przebudowy przestrzennej i funkcjonalnej; zagadnienia opieki zdrowotnej, ochrony zdrowia i polityki socjalnej miasta; charakterystykę struktury administracji miejskiej; kwestie edukacji i nauki; charakterystykę przemysłu, handlu i rzemiosła, kwestie kształtowania funkcji społecznych i kulturowych miasta; opis życia kulturalnego i religijnego, charakterystykę zabytków etc.