Mokajny majątek Storchnest – zdjęcie mapy

Typ: DŻS Rok publikacji: XX w. Miejsce publikacji: b. m. Strony: 1 K. Sygnatura: DŻS - fotografie biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Fotografia - 20 w.
  • Mokajmy, wieś w gminie Rychliki
  • Biblioteka Elbląska im. C. Norwida
Data dodania: 12.04.2020

Do naszej kolekcji zdjęć z fragmentami niemieckich map, na których widać majątki znanych rodów niemieckich a zgromadzonych w ramach Dokumentów Życia Społecznego, Biblioteki Elbląskiej należy widoczny obok obraz. Przedstawia wieś sołecką Mokajny, położoną w północno–zachodniej części województwa warmińsko–mazurskiego, na obszarze Wysoczyzny Elbląskiej, na południowy zachód od Pasłęka. Mokajny (niem. Storchnest) znajdują sięw województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Rychliki. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa elbląskiego. Nazwa wsi występowała w źródłach w kilku odmianach: Mokaym, Strochnest, Strochisnest, po 1945 roku tymczasowo była nazywana Bocianowem, by następnie ustalić nazwę Mokajny, nawiązują do historycznego określenia „Mokaym”. Po raz pierwszy miejscowość występuje w dokumencie z 19 listopada 1355 roku, gdy Werner von Rumdorff komtur z Dzierzgonia przekazał niejakiemu Stefanowi i jego kuzynowi Clausowi (z braćmi) 16 mórg łąk na "polu Mokajmy". Na podstawie książęcego zapisu wystawionego w Królewcu 18 października 1663 roku Mokajmy na prawie chełmińskim otrzymał na okres 30 lat główny radca i nadworny ochmistrz krajowy – Johann Ernst von Wallenrodt. W 1785 roku Mokajmy były szlacheckim folwarkiem i wsią z 9 domami, należącym do dóbr w Prakwicach. Od około 1850 roku do 1945 roku właścicielami Mokajm byli Dohnowie ze Słobit, mający swe posiadłości w Prakwicach. Po wojnie wieś została w 80% zasiedlona przez ludność pochodzenia ukraińskiego. W rejestrze zabytków brak wzmianek o miejscowości. Większość zdjęć z kolekcji, znaleźć można na Wortalu Historycznym, Biblioteki Elbląskiej, wpisując słowa – „majątek”, „folwark” lub „zdjęcie mapy”.