Mogiła więźniów i jeńców wojennych (Orneta) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1994 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [5] K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • Mogiła więźniów i jeńców wojennych w Ornecie
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
Data dodania: 29.09.2017

Mogiła usytuowana w północnej części miasta Ornety, obok wejścia na cmentarz komunalny - w pobliżu kaplicy cmentarnej. Symboliczna mogiła - prostokątna tumba przykryta marmurową płytą o wymiarach 150 x 130 cm z napisem inskrypcyjnym, stelą złożoną z dwóch brył oraz krzyżem Virtuti Militari. Upamiętnienie dotyczy pomordowanych i poległych w czasie działań wojennych 1939-1945. Uroczyste odsłonięcie nastąpiło w 1982 roku. Autorami projektu byli Włodzimierz Pulajew i Jan Stankiewicz. Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, zdjęcia, wymiary, opis historyczny, opis stanu zachowania, szkic sytuacyjny (skala 1:500) oraz literaturę źródłową. Tekst oraz plany wykonał - Dariusz Barton, zdjęcia - Maria Gawryluk. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.