Mogiła w Pasłęku [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1994 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 5 K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Pomnik nagrobny na cmentarzu w Pasłęku
  • II wojna światowa, 1939-1945 - Polska - pomniki
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
Data dodania: 26.06.2017

Mogiła na cmentarzu przy ul. Osińskiego w Pasłęku powstała w latach 1945-1946 (poprawiona, z nowymi elementami w latach 80tych XX w).  Forma tumby nakrywająca wspólne groby wykonana z szarego lastrico o wymiarach 200 x 200 x 56 cm. Na wierzchu tablica inskrypcyjna ze stopu metali o wymiarach 69 x 80 cm. U góry wojskowy orzełek oraz napis: "Żołnierzom Wojska Polskiego - Bohaterom Poległym w Obronie Ojczyzny w 1939 r." Przy mogile ustawiono dwa metalowe krzyże o wysokości 210 cm. Mogiła znajduje się na starym cmentarzu ewangelickim związanym z kościołem p.w. św. Józefa. Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, zdjęcia (ksero), wymiary, opis lokalizacji mogiły, stan zachowania, literaturę źródłową, szkic sytuacyjny. Tekst, plany oraz zdjęcia - Dariusz Barton. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.