Mogiła funkcjonariuszy UB (Sztum) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1994 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [4] K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Sztum, miasto
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • Tablice pamiątkowe w Polsce
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
Data dodania: 27.06.2017

Mogiła na cmentarzu komunalnym w Sztumie przy ulicy F. Nowowiejskiego ustawiona pierwotnie w latach 40tych XX w. miała inny wygląd niż ta poprawiona w latach 50tych. Obecnie to trzystopniowy monument postawiony na betonowych cokołach. Trzy tablice z symbolami i napisami, u dołu na największej z nich "Bohaterom poległym za ojczyznę w 1945 r." oraz nazwiska poległych funkcjonariuszy (Bronisław Rzewojta, Aleksander Łuksza, Jan Jankowski oraz żołnierz nieznany). Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, zdjęcia, wymiary, opis lokalizacji tablicy, stan zachowania, szkic sytuacyjny. [Niespójny zapis w teczce: na tablicy inskrypcyjnej treść inna niż widoczna na zdjęciach]. Tekst, plany - Dariusz Barton ; zdjęcia - Maria Gawryluk. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.