Mogiła funkcjonariuszy UB (dok. 2) (Sztum) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1994 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [4] K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Sztum, miasto
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • Tablice pamiątkowe w Polsce
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
Data dodania: 27.06.2017

Tablica upamiętniająca funkcjonariuszy UB, którzy polegli w 1945 i 1946 roku w "walce z reakcją" [przez lata propaganda przedstawiała ich jako "bandy reakcyjnego podziemia" z którymi walczą milicjanci próbując zaprowadzić ład i porządek]. W roku 1950 poległ na służbie następny funkcjonariusz- oficer Andrzej Głuchowski. Pochowano go w tej samej mogile co Romana Raka oraz Kazimierza Baczyńskiego, przy okazji odnawiając tablicę. Mogiła w formie betonowego obejścia o granicach zaakcentowanych słupkami z łańcuchami. Prostokątna płyta na ziemi, w środku mniejsza, w wezgłowiu wysoka betonowa tablica o wymiarach 194 x 165 x 20 cm. Na niej wygrawerowane nazwiska poległych oraz inskrypcja "Cześć bohaterom poległym w walce z bandami faszystowskimi za wolność, niepodległość i demokrację". Mogiła znajduje się na terenie cmentarza komunalnego przy ulicy F. Nowowiejskiego. Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, zdjęcia, wymiary, opis lokalizacji tablicy, stan zachowania, szkic sytuacyjny. Plany oraz tekst opracował - Dariusz Barton ; zdjęcia - Maria Gawryluk. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.