Mogiła bojowników o polskość Powiśla (Janowo) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1994 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [3] K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Janowo, wieś
  • Pomnik nagrobny w Janowie
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
Data dodania: 09.08.2017

Nagrobek z betonu z dodatkiem białego lastrico, w formie trójstopniowej tumby z tablicą inskrypcyjną u wezgłowia. Całość zwieńczona krzyżem greckim o wysokości 210 cm. Upamiętnienie ku czci zamordowanych przez hitlerowców w 1939 r. (wraz z nazwiskami) usytuowano we wsi Janowo (niem. Johannisdorf), gmina Kwidzyn. Nagrobek ufundowało Towarzystwo Rozwoju Ziem Zachodnich. Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, kolorowe zdjęcie, wymiary oraz materiał z którego wykonano nagrobek, opis historyczny, opis stanu zachowania, literaturę źródłową oraz szkic sytuacyjny (skala 1:500). Tekst, plany oraz zdjęcia wykonał - Dariusz Barton. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.