Mikołajki majątek Nikolaiken – zdjęcie mapy

Typ: DŻS Rok publikacji: XX w. Miejsce publikacji: b. m. Strony: 1 K. Sygnatura: DŻS - fotografie biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Fotografia - 20 w.
  • Mikołajki, wieś w gminie Młynary
  • Biblioteka Elbląska im. C. Norwida
Data dodania: 13.04.2020

Wśród obiektów zbieranych w ramach Dokumentów Życia Społecznego, Biblioteki Elbląskiej znajduje się fotografia, fragmentu niemieckiej mapy z widocznym na niej majątkiem Nikolaiken. Dokument z kolekcji przedstawiającej fragmenty niemieckich map przedstawiające dawne majątki wielkich rodów niemieckich z okolic dawnego województwa elbląskiego. Majątki, a raczej pozostałości po nich, czasem pałac, dwór, folwark, park lub czasem brak pozostałości po nich. Nazwa polska – Mikołajki, kojarzy się nam aż z trzema lokalizacjami na terenie obecnego województwa warmińsko-mazurskiego miasto, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Mikołajki. Wieś sołecka w powiecie nowomiejskim, w gminie Kurzętnik oraz wieś w powiecie elbląskim w gminie Młynary w odległości 6 km na południe od nich. Z topografii terenu wynika, że chodzi o tę ostatnią lokalizację. Na naszych stronach, można znaleźć informacje o majątkach pruskich, (poza Anglitami i Kamionkiem Wielkim), po wpisaniu do Wortala Historycznego Biblioteki Elbląskiej słów – „majątek”, „folwark”, „zdjęcie mapy”.