Miejsca Pamięci Narodowej: problematyka ochrony miejsc pamięci narodowej powstałych przed 1945, zlokalizowanych na terenie województwa elbląskiego

Typ: DŻS Rok publikacji: 1997 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 15 K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Miejsca Pamięci Narodowej w Województwie Elbląskim
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
  • Pomniki i obeliski w Polsce
Data dodania: 02.10.2017

W związku z obchodzonym 50leciem działalności Rady Ochrony Walk i Męczeństwa- Wydział Kultury, Sportu i Turystyki Wydziału Wojewódzkiego w Elblągu 18.03.1997 r. wydał zestawienie dotyczące ochrony miejsc pamięci narodowej powstałych przed 1945, zlokalizowanych na terenie województwa elbląskiego. Rada przez wszystkie lata zajmowała się problematyką związaną z upamiętnianiem historycznych wydarzeń oraz zasłużonych postaci (opieka nad cmentarzami wojennymi, pomnikami, grobami). Wydany dokument zawiera rozporządzenia, rys historyczny oraz priorytety jakie należy stosować aby zachować wszystkie upamiętnienia. Do dokumentu dołączono listę z wykazem 54 miejscowości oraz lokalizacją i stanem technicznym opisanych obiektów. Autor opracowania - Dariusz Barton w dokumencie podkreśla ważność opieki nad pozostałymi znakami pamięci narodowej, szukania środków pozabudżetowych dla prac konserwatorskich i rewaloryzacyjnych. Biblioteka Elbląska w swoich zbiorach posiada dużą kolekcję (ponad 130 skoroszytów) kart ewidencyjnych miejsc pamięci narodowej.