Memoriam munifici maecenatis viri nobilissimi et amplissimi domini Godofredi Krivesii [...] oratione publica et solenni d. VII. Maii. Anno CIↃ IↃ CC XXVI. [...] habenda [...] renovandam indicunt rector et professores

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1726 Miejsce publikacji: Thorunii Strony: [ 4 ] Sygnatura: Pol.8.III.711 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Druk okolicznościowy - 18 w.
  • Gimnazjum Akademickie w Toruniu - 18 w.
  • Gimnazjum Akademickie w Toruniu - uroczystości szkolne -18 w.
  • Mowa oklicznościowa - 18 w.
  • Kriewes, Gottfried (1582 - 1639)
Data dodania: 17.12.2019

Mowa wygłoszona w dniu 7 maja 1716 roku w Gimnazjum Akademickim w Toruniu na uroczystości upamiętniającej Gottfrieda Kriewesa (1582 - 1639), toruńskiego kupca i rajcę. Pochodzący z Lubeki Kriewes przybył do Torunia w 1624 roku i dorobił się ogromnego majątku na handlu jedwabiem. W swoim testamencie zapisał toruńskiemu Gimnazjum sumę 10000 florenów, tak by określony procent od tej sumy w kolejne rocznice jego śmierci (12 maja) rozdzielano między nauczycieli Gimnazjum. W związku z tym rocznicę śmierci Kriewesa obchodzono w toruńskim Gimnazjum szczególnie uroczyście. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.III.651 -Pol.8.III.744.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.