Memoria viri Magnifici Generosi atque Illustris Domini Nicolai a Brömsen, equitis aurati, consiliarii Caesarei et consulis Lbecensis, occasione orationis gymnasticae De Carolo V Caesarum Nulli Secundo ex nummo Lubecensi ipsius auspiciis cuso vulgo [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1723 Miejsce publikacji: Lubecae Autor:
  • Seelen, Johann Heinrich von
Strony: 8, Sygnatura: Pol.8.II.1474 biblioteka cyfrowa link Języki: lat, ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Seelen, Johann Heinrich von (1687-1762)
  • Brömse, Nikolaus von (ok. 1472 – 1543)
  • Green, Johann Nicolaus (?-1766)
  • Sölling, Johann Jakob
  • Talar
Data dodania: 16.12.2019

Wspomnienie (łac. memoria) burmistrza lubeckiego Niklausa von Brömse (ok. 1472-1543), przytaczające wydany przez cesarza Karola V w Brukseli w 1531 r. akt pasowania go na rycerza (s. 4-5: Diploma, quo Divus Imperator Carolus V Nicolaum de Brömsen Militem & Equitem fecit), do którego to dokumentu nawiązuje przedstawiony na stronie tytułowej srebrny talar (tzw. Brömsetaler) z popiersiem cesarza na awersie i wizerunkiem klęczącego rycerza trzymającego tarczę z dwugłowym orłem na rewersie, wybity z inicjatywy Brömsena w 1537 r. Na ostatniej stronie (8) obszerna informacja o mowie poświęconej legendzie awersu monety: IMP: CAROLVS V: CESARVS NVLLI SECVNDVS, wygłoszonej 9 czerwca 1723 r. przez Johanna Jakoba Söllinga. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.II.1195-Pol.8.II.1199.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.