Memorabilia Statutorum Lubecensium & Hamburgensium [...] : vorstellend Die fürnehmste Merckwürdigkeiten des Lübeckischen Stadt-Rechts worin dasselbe m. dem hamburger Stadt-Recht übereinkommt. Mit beygefügten locis parallelis des alten

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1731 Miejsce publikacji: Altona Autor:
  • Steuernagel, Nikolaus Gottfried
Strony: [8],120, Sygnatura: Pol.8.II.386 biblioteka cyfrowa link Języki: lat, ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Steuernagel, Nikolaus Gottfried
  • Korte, Jonas
  • Zbiór praw
  • Prawo lubeckie
  • Prawo hamburskie
Data dodania: 18.12.2019

Kompendium porównawcze zawierające opisy prawa miejskiego lubeckiego i hamburskiego. Przepisy z obu systemów prawnych zestawiono ze sobą parami, na początku wymieniając regulacje w systemie prawa lubeckiego następnie umieszczone są odpowiadające im regulacje w systemie prawa hamburskiego. Prócz przepisów wyłożonych w języku niemieckim zawiera komentarz (w języku łacińskim) autora objaśniający zasadność stosowania przytaczanych przez niego norm. Na uwagę zasługuje fakt, że autor komentarza - Nikolaus Gottfried Steuernagel, prócz wykazania się biegłą znajomością prawa miejskiego przy sporządzaniu swego kompendium sprawnie wspierał się w swych wywodach odwołaniami do instytucji pochodzących z prawa rzymskiego. Kompendium prawnicze zostało wydane w drukarni Jonasa Korte. Prowadzony przez niego (razem z bratem Davidem Korte) zakład drukarski działał w latach 1729-1756. W zakładzie tym prócz komentarzy prawniczych ukazywały się prace o najróżniejszej tematyce -najbardziej znanym dziełem tam opublikowanym była relacja samego Jonasa Korte z podróży do Ziemi Świętej. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.II.286-Pol.8.II.386.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.