Meletemata Thorunensia seu disertationes varii argumenti ad historiam maxime Polon. et Prussicam, politicam, physicam, rem nummariam, ac literiam spectantes..., t. 1

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1726 Miejsce publikacji: Thorunii Autorzy:
  • Ieanichen, Peter
  • Wende, Georg
Illustracje: 3 Strony: [15],259,[13],[8],232,[8],[16],336,[16] Sygnatura: Pol.8.II.37 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Ieanichen, Peter (1679-1738)
  • Wende, Georg (1635-1705)
  • Nicolai, Joannes
  • Gimnazjum Akademickie w Toruniu
  • Historia Polski
Data dodania: 12.12.2019

Czasopismo Toruńskiego Gimnazjum Akademickiego wydawane nieregularnie w Toruniu w latach 1726-1731 pod redakcją Petera Iaenichena, ówczesnego rektora gimnazjum. Pismo miało charakter rocznika naukowego, w którym ukazywały się rozprawy grona profesorskiego poświęcone tematyce filozoficzno-humanistycznej, edukacyjnej działalności gimnazjum oraz problematyce historyczno-politycznej Prus Królewskich. Temu ostatniemu zagadnieniu poświęcona jest znaczna część pierwszego tomu czasopisma, w którym głos zabierają Georg Wende (profesor i rektor gimnazjum) i Peter Ieanichen. Obok historycznych ciekawostek - legend (np. o pierwszych polskich królach - Lechu, Leszku i Popiele) i genealogicznych wywodów, znaleźć można w nim również rozprawy o architekturze miasta, obyczajowości, polskich i rzymskich monetach, minerałach oraz geografii regionu. Na uwagę zasługuje szeroka wiedza autorów, którzy powołują się na autorytet nie tylko autorów antycznych, ale i współczesnych im badaczy z innych europejskich ośrodków naukowych. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.II.37-Pol.8.II.38.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.