Mechanica hidraulicopneumatica cum figuris aeneis, et privilegio sacrae Cesare Majestatis

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1658 Miejsce publikacji: Herbipoli Autor:
  • Schott, Gaspar
Illustracje: 46 Strony: [ 2 ]; 488; [ 44 ] Sygnatura: MF/Sd/101 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 17 w.
  • Historia nauki
  • Historia fizyki
  • Wynalazki hydrauliczne i mechaniczne - 17 w.
  • Guerick, Otto von (1602-1686)
  • Schott, Gaspar (1608-1666)
Data dodania: 07.06.2023

Mechanica Hidraulico-Pneumatica ... - wydane w 1658 roku  dzieło niemieckiego fizyka, matematyka, filozofa przyrody i jezuity Gaspara Schotta (1608-1666) poświęcone urządzeniom hydraulicznymi i mechanicznym zgromadzonym w muzeum przy Collegio Romano w Rzymie. Tamtejszymi zbiorami opiekował się ówcześnie jezuita Athanasius Kircher (1602-1680), który był nie tylko wybitnym uczonym, ale i wynalazcą. Kircher prowadził rozległe badania naukowe w Collegio Romano, a Schott - jako jego współpracownik - opisał konstrukcję i zasady działania badanych urządzeń. Sławę i uznanie innych uczonych przyniosły Schotttowi zawarte w jego dziele opisy i rysunki do eksperymentu Otta von Guericka (1602-1686) z półkulami magdeburskimi (pierwowzór pompy powietrznej). Pierwszy publiczny pokaz miał miejsce 8 maja 1654 przed Sejmem Cesarskim i cesarzem Ferdynandem III w Ratyzbonie. Trzydzieści koni w dwóch rzędach nie mogło rozdzielić dwóch złączonych półkul, dopóki nie otwarto w nich zaworu w celu wyrównania ciśnienia powietrza. Eksperyment był ówcześnie szeroko dyskutowany w Rzeszy - w prosty sposób ilustrował zasadę działania ciśnienia powietrza i jego ogromny potencjał energetyczny. Na uwagę zasługują także opisy działania rzymskich fontann wraz z dołączonymi ilustracjami. Niektóre z nich można do dziś podziwiać spacerując po współczesnym Rzymie - choć teraz pełnią głównie funkcje dekoracji na starych, miejskich murach. Publikacja udostępniona przez Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.