Martha. Op. 39, Nr 1.

Typ: Muzykalia Rok publikacji: 1908 ? Miejsce publikacji: Offenbach s/M Autor:
  • Dorn, Edouard
Strony: 9, [1] Sygnatura: 2129 (Gotycka) druk – 28 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Druk muzyczny - 20 w.
  • Dorn, Edouard (1826-1908)
  • Nuty
Data dodania: 19.12.2012

Zapis nutowy fantazji na fortepian autorstwa Edouarda Dorna (1826-1908), na podstawie romantycznej opery komicznej „Marta albo rynek w Richmond” z muzyką Friedricha von Flotow i librettem Friedricha Wilhelma Riese. W utworze opowiedziana jest historia angielskiej damy dworu – lady Harriet Durham, która – zniechęcona dworskim życiem – wraz z przyjaciółką postanawia udać się na rynek w Richmond (wyobrażony na stronie tytułowej druku nutowego), gdzie - przebrane i pod fałszywymi imionami – postanawiają dla żartu zatrudnić się jako służące dwóch farmerów. Po wielu perypetiach i odkryciu prawdziwej tożsamości zarówno kobiet, jak i ich chlebodawców, pracodawcy poślubiają swe „służące”. Opera ta była bardzo lubiana i często grywana, także w elbląskim przedwojennym Teatrze Miejskim.  Na stronie tytułowej widnieje rękopiśmienny znak własnościowy – Glanerta, zaś na ostatniej stronie druku muzycznego wymienionych jest 48 utworów autorstwa Edouarda Dorna. Zapis nutowy współoprawny (klocek) z innymi drukami muzycznymi. W: „Lieb' mich, und die Welt ist mein …” sygn. 2129 (Gotycka) druk 1-37.