Marja Leszczyńska na dworze wersalskim

Typ: Książka Rok publikacji: 1923 Miejsce publikacji: Poznań,Lwów Autor:
  • Wyleżyńska, Aurelia
Illustracje: [4] k. tabl. Strony: VIII, 210, [1] Sygnatura: L-7352 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Wyleżyńska, Aurelia (1889-1944)
  • Wasilewski, Stanisław (1885-1953)
  • Leszczyńska, Maria (1703 -1768)
  • Historia Polski - 18 w.
  • Biografie
Data dodania: 20.10.2011

Biografia Marii Leszczyńskiej (1703 -1768) - córki Stanisława Leszczyńskiego, żony króla Francji Ludwika XV autorstwa polskiej pisarki i publicystki Aurelii Wyleżyńskiej (1889-1944). Wyleżyńska skupia się na tym okresie życia Marii, w którym zasiadała ona na francuskim tronie, dzieciństwu i młodości spędzonych na tułaczce po Polsce i zagranicy poświęcając zaledwie  19 spośród ponad dwustu stron książki. Autorka oparła sie głównie na opracowaniach francuskich, w mniejszym stopniu na literaturze polskiej, w tym beletrystyce (m. in. opowiadanie I. Kraszewskiego Męczennica na tronie). Wyleżyńska koncentruje się przede wszystkim na relacjach małżeńskich Marii i Ludwika, starając się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego było to małżeństwo nieudane oraz na stosunkach na dworze wersalskim, kulturze rokokowej, faworytach króla, niewiele uwagi poświęcając sytuacji politycznej i społecznej we Francji tamtych czasów, która wkrótce doprowadziła do wybuchu Rewolucji Francuskiej.