Mapa Polska-Niemcy, Tabula Moderna Germanie, Martin Waldseemüller

Typ: Mapa / Atlas / Plan Rok publikacji: 1513-1520 Miejsce publikacji: Strasburg Autor:
  • Waldseemüller, Martin
Sygnatura: MF/G/383 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Kartografia
  • Historia kartografii
  • Mapy
  • Mapa Polska-Niemcy
  • Drzeworyt
  • Waldseemüller, Martin (1472-1518)
Data dodania: 15.06.2023

Drzeworyt

Wymiary mapy: wys. 37,7 cm, szer. 54,3 cm

Wymiary karty: wys. 45,5 cm, szer. 62,5 cm

Mapa obejmująca obszar od Niderlandów na zachodzie aż po granice wschodnie dzisiejszej Polski. W części szczegółowej zaznaczono na obszarze na zachód od Wisły liczne miasta, m.in. Gdańsk, Kraków, Iłżę, Poznań, Kazimierz n. Wisłą, miasta śląskie i pomorskie. Nad ramką napis: „Tabula Moderna Germanie”. Martin Waldseemüller (1472-1518) – opracował w Strasburgu wydanie „Geografii” Ptolemeusza z 1513 r., w którym zamieścił suplement z opracowanymi 20 mapami pt. „Tabulae Modernae”, uwzględniającymi osiągnięcia ówczesnej kartografii europejskiej. Jest to jedna z najwcześniejszych map obejmujących tereny Polski. Jej uzupełnieniem była druga, zamieszczona w tejże „Geografii”, mapa terytorium Polski pt. „Tabulae Modernae Sarmariae”. Materiały udostępnione przez Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.