Malarze Młodej Polski [katalog wystawy]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1968 Miejsce publikacji: Elbląg Autorzy:
  • Skalsa, Lija
  • Pietrzak, Anna
Illustracje: 6 Strony: [14], [6] Sygnatura: DŻS - XV biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Elbląg - życie kulturalne - 20 w. (po 1945)
  • Młoda Polska - malarstwo - katalog
  • Mehoffer, Józef (1869-1946)
  • Wyspiański, Stanisław (1869-1907)
  • Wojtkiewicz, Witold (18791909)
  • Ślewiński, Władysław (1856-1918)
Data dodania: 07.01.2013

Katalog wystawy malarzy młodopolskich, przygotowanej przez Muzeum Narodowe w Warszawie przy współudziale Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego, prezentowanej w Elblągu od października do grudnia 1968. Katalog zawiera wykaz czterdziestu trzech prezentowanych dzieł oraz reprodukcje sześciu z nich: "Dziewczynka gasząca świecę" S. Wyspiańskiego, "Zaśnięcie Matki Boskiej, projekt witraża dla kaplicy Grauerów w Opawie" J. Mehoffera, "Opowieść fal (portret Emilii Auszpicówny)" K. Stabrowskiego, "Lalki" W. Wojtkiewicza, "Wiosna" J. Malczewskiego i "Martwa natura z cebulami" W. Ślewińskiego. Na obwolucie reprodukcja zaginionego potretu Dagny Przybyszewskiej K. Krzyżanowskiego. Autorzy: słowo wstepne i katalog - Lija Skalska, fot. Anna Pietrzak.