Magazin für die Religionsphilosophie, Exegese und Kirchengeschichte

Typ: Czasopismo Rok publikacji: 1793-1804 Miejsce publikacji: Helmstädt Autor:
  • Henke, Heinrich Philipp Konrad
Sygnatura: 010688 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Czasopisma niemieckie - 18 w.
  • Prasa - 18 w.
  • Piśmiennictwo - 18 w.
  • Teologia
  • Historia kościoła
  • Henke, Heinrich Philipp Konrad (1752-1809)
Data dodania: 22.05.2020

Ukazujący się w latach 1793-1804 Magazin für die Religionsphilosophie, Exegese und Kirchengeschichte był czasopismem poświęconym teologii i historii kościoła. Przekrój artykułów jakie ukazały się na jego łamach był niezwykle szeroki od problematyki opisania roli kleryków w zakonie Templariuszy po rozpatrywanie znaczenia słów "Syn Boży stał się człowiekiem". Mimo naukowego charakteru pismo nie uległo oświeceniowym tendencjom deistycznym i ateistycznym, dla piszących w nim prawdziwość objawienia religijnego nie podlegała wątpliwości. Głównym redaktorem pisma był niemiecki teolog i historyk kościoła Heinrich Philipp Konrad Henke (1752-1809). Uzyskawszy wykształcenie teologiczne i filozoficzne tworzył w nurcie racjonalnej teologii łączącej duchowość luterańską z nowoczesnymi, oświeceniowymi prądami intelektualnymi. Biblioteka Elbląska posiada w swoich zbiorach wydania z okresu 1794-1796.