M. Tvllii Ciceronis Historia per consvles descripta & in annos LXIV distincta [...] editio secunda

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1570 Miejsce publikacji: Coloniae Autor:
  • Fabricius Marcoduranus, Franciscus
Strony: [ 16 ]; 262 Sygnatura: SD.XVI.1143 biblioteka cyfrowa link Języki: grc, lat Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 16 w.
  • Cicero, Marcus Tullius (106-43 p.n.e.)
  • Biografia
  • Historia Rzymu - II/I w.p.n.e.
  • Starożytny Rzym
  • Fabricius Marcoduranus, Franciscus (1527-1573)
Data dodania: 11.07.2023

Drugie wydanie Historii Cycerona opracowane przez niemieckiego filologa klasycznego Franciszka Fabriciusa (1527-1573). Dzieło poprzedza panegiryczny wstęp, którego adresatem jest urzędnik i pan na Betbur - Hermann Anova Aquila. Fabricius ofiarowuje mu swoje dzieło, prosząc jednocześnie o dalsze wsparcie. Po wstępie autor zamieścił przedmową do lektora. Mówi w niej o niebagatelnej roli, jaką w studiach humanistycznych pełnią nowe opracowania dotyczące klasycznych autorów. Przywołuje źródła literackie, z których korzystał w swoich pracach nad rekonstrukcją biografii rzymskiego mówcy i komentarze naukowe innych badaczy. Wprowadzenie zamyka krótki utwór elegijny autorstwa Karola Utenchoviusa będący pochwałą filologicznych prac Fabriciusa. Właściwa część dzieła koncentruje się na opisie życia Cycerona z uwzględnieniem uwag genealogicznych. Fabricius relacjonuje następnie rok po roku działalność mówcy z perspektywy zmieniających się w Rzymie konsulatów i politycznych przemian, cytując źródła literackie i dodając komentarz historyczny. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. SD.XVI.1143 - SD.XVI.1144.