„Lud Roboczy”, „Dalej. Jednodniówka ilustrowana”, 1907

Typ: Czasopismo Rok publikacji: 1907 Miejsce publikacji: Warszawa Strony: wiele liczb Sygnatura: N-4351 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Czasopisma polskie - 20 w.
  • Pietkiewicz, Zenon (1862-1932)
  • Polski Ruch Robotniczy - prasa - 20 w.
Data dodania: 12.04.2013

Biblioteka Elbląska posiada w swoich zbiorach dwa unikalne numery pisma „Lud Roboczy” (6 i 19 lipca 1907) oraz egzemplarz jednodniówki „Dalej” (19 lipca 1907) (Egzemplarz pochodzi ze zbiorów A. Mańkowskiego). Są to wszystkie numery tych czasopism, jakie się w ogóle ukazały. Dwa pierwsze i ostatnie zarazem numery „Ludu Roboczego” – tygodnika poświęconego kwestii robotniczej ukazały się w Warszawie. Inicjatorką założenia czasopisma była Jadwiga Cichińska-Lewicka – działaczka oświatowa i społeczna, członkini Polskiej Partii Socjalistycznej, tygodnik redagował Zenon Pietkiewicz (1862-1932) – dziennikarz i działacz socjalistyczny. Po ukazaniu się dwóch numerów „Ludu Roboczego” carska cenzura zakazała dalszego wydawania pisma (redakcja miała jednak już wydrukowanych część stron kolejnego numeru, są one dołączone „luzem”, z dopiskiem rękopiśmiennym „Z Ludu Roboczego”). Z pozostałych materiałów stworzono jednodniówką „Dalej”, będącą jakby trzecim numerem pisma. Numery zawierają rękopiśmienne zapiski autorstwa Cichińskiej Lewickiej, z których można wnioskować o kolejach losu czasopisma. Do czasopisma dołączony jest dodatek reklamujący ukazujące się na rynku wydawniczym tytuły gazet i książek, m.in.: "Epoka: echa poranne, echa wieczorne", "Szkoła Polska", "Nowe Tory" etc.