Literarische Nachrichten von Preußen

Typ: Czasopismo Rok publikacji: 1781; 1783 Miejsce publikacji: Leipzig,Dessau Autor:
  • Goldbeck, Johann Friedrich
Sygnatura: 010869 biblioteka cyfrowa link Języki: lat, ger Hasła kluczowe:
  • Piśmiennictwo - 18 w.
  • Pedagogika - 18 w.
  • Teologia - 18 w.
  • Goldbeck, Johann Friedrich (1748-1812)
Data dodania: 03.06.2020

Zbiór tekstów poświęconych w znacznej mierze zagadnieniom z zakresu pedagogiki jak i teologii autorstwa Johanna Friedricha Goldbecka (1748-1812). Pochodzący z Prus Wschodnich Goldbeck uzyskał wykształcenie z zakresu teologii na uniwersytecie królewieckim. Przez większą część życia pracował zaś jako tutor (korepetytor) w domach miejscowych notabli i to właśnie doświadczenia wyniesione z własnej pracy skłoniły go do wydania Literarische Nachrichten von Preußen. W dwóch tomach, wydanych odpowiednio w 1781 i 1783 roku autor umieścił zarówno biogramy współczesnych mu autorów (wraz z bibliografiami) jak i szereg drobnych informacji o tłumaczeniach dzieł zagranicznych przez niemieckojęzycznych autorów w Prusach. Jak sam zaznaczył praca ta miała stanowić pomocne kompendium w pracy pedagogów jak również miała służyć pomocą osobom zainteresowanym rozwojem oświeceniowej kultury.