List Lesława Furmagi w sprawie nowej formy upowszechniania książek

Typ: DŻS Rok publikacji: 1992 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 1 Sygnatura: DŻS - XVII.3 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Elbląg - kultura - 20 w.
  • Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. C. K. Norwida w Elblągu – historia – 20 w.
  • Furmaga, Lesław (1933-)
  • Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. C. K. Norwida w Elblągu
Data dodania: 26.04.2020

W zbiorach Dokumentów Życia Społecznego Biblioteki Elbląskiej znajdują się dwa pisma związane ze sobą. Opisywany list Lesława Furmagi, żeglarza, pisarza marynisty także pisarza dla dzieci oraz list Agencji Konkursu. Ta agencja jest ściśle związana z pisarzem, nawet adres pocztowy jest taki sam jak pisarza. Autor listu mający szeroki kontakt z dziećmi i młodzieżą uprawiającą żeglarstwo proponuje rozpisanie ogólnopolskiego konkursu literackiego dla dzieci. Konkurs ma opierać się o książkę – „Żagle w tarczy” i jej dalszy ciąg powieściowy „Kawał nieba”, „bazującej na etyce i przygodzie żeglarskiej”. Konkurs poza moralnymi konfliktami dzieci ma przybliżać walory Regionów Gdańskiego i Elbląskiego a szczególnie krainy Szwajcarii Kaszubskiej i dorzecza Dolnego Powiśla. Oferta w głównej mierze była skierowana do szkół, wydawca dostarczał książki na spotkanie z literatem, które było w tym momencie bezpłatne. Regulamin oraz warunki i nagrody konkursu ogólnokrajowego znajdowały się w drugim piśmie.