Lipiec majątek Lippitz – zdjęcie mapy

Typ: DŻS Rok publikacji: XX w. Miejsce publikacji: b. m. Strony: 1 K. Sygnatura: DŻS - fotografie biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Fotografia - 20 w.
  • Lipiec, wieś sołecka w gminie Stary Dzierzgoń
  • Pudłowiec, wieś w gminie Stary Dzierzgoń
  • Biblioteka Elbląska im. C. Norwida
Data dodania: 12.04.2020

Pracownicy zbiorów Dokumentów Życia Społecznego, Biblioteki Elbląskiej posiadają kolekcję zdjęć przedstawiających fragmenty niemieckich map. Na większości z nich przestawiono majątki (pałace, dwory oraz parki) znanych lub nieznanych niemieckich rodów. Pośród obiektów kolekcji znajduje się zdjęcie mapy wsi Lipiec z niemiecka zwanej Lippitz. Obecnie wieś położona w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w gminie Stary Dzierzgoń. W sołectwie Lipiec, w którego skład wchodzi osada Pudłowiec, Lipiec leży przy drodze wojewódzkiej nr 526 i nad rzeką Dzierzgoń (dość dobrze widocznej na mapie obok). W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa elbląskiego. Pierwszy raz w dokumentach jest wymieniana w roku 1249, jako wieś pruska na 23 włókach. Pierwotna nazwa wsi to Lyopiz. W roku 1782 we wsi spisano 12 domów (dymów), natomiast w 1858 w 6 gospodarstwach domowych było 97 mieszkańców. W latach 1937-39 było 108 mieszkańców. W rejestrze zabytków brak adnotacji o dworze, pałacu czy dworskim założeniu parkowym. O innych miejscowościach z kolekcji, przedstawiających pałace, dwory czy parki starych znanych rodów w okolicy, można dowiedzieć się wpisując do naszego Wortala Historycznego hasła – „majątek”, „folwark”, „zdjęcie mapy”.