Linie Wałów. Materiały Reklamowo-Informacyjne - informator

Typ: DŻS Rok publikacji: 1977 Miejsce publikacji: Elbląg Illustracje: 1, Strony: 2 K. Sygnatura: DŻS - VI biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Elbląg - gospodarka - 20 w.
  • Zakłady pracy - procesy technologiczne - 20 w.
  • Zakłady Mechaniczne im. Gen. Karola Świerczewskiego "Zamech" w Elblągu
  • Odlewnictwo
Data dodania: 11.06.2013

Zakłady Mechaniczne im. Gen. Karola Świerczewskiego "Zamech" w Elblągu w roku 1977 wydały szereg materiałów reklamowo-informacyjnych dotyczących swojej produkcji. Jeden z nich dotyczył produkcji linii wałów śrub okrętowych stosowanych na dużych jednostkach pływających. Dokument składa się z dwóch kart formatu A-4 i precyzował nam pojęcie linii wału, składającego się z wielu skomplikowanych technicznie elementów. Wszystkie składowe musiały być wykonane na podstawie uprzednio wykonanej dokumentacji klienta bądź własnej zakładu "Zamech" ale zatwierdzonej przez tzw. towarzystwo klasyfikacyjne. Towarzystwa klasyfikacyjne to specjalistyczne instytucje międzynarodowe atestujące wyżej wymienione urządzenia. Wyroby elbląskich zakładów były "kompatybilne" z Polskim Rejestrem Statków, Rejestrem ZSRR (Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich - Rosja przed rozpadem), Lloyd's Register of Shipping, Det Norske Veritas, Registro Italiano Navale, Bureau Veritas, American Bureau of Shipping oraz Germanischer Lloyd. Oprócz samych linii walów w elbląskiej fabryce wytwarzano wały śrubowe z przynależnymi częściami, wały pośrednie, łożyska rufowe walów śrubowych z tulejami wylanymi stopem łożyskowym, dławnice grodziowe, łożyska nośne promieniowe oraz części zapasowe do linii wałów według przepisów towarzystwa klasyfikacyjnego i żądań zamawiającego. W treści znalazły się też informacje o możliwych rozmiarach potrzebnych elementów - przykładowo wał śruby pośredni mógł mieć 10 metrów i ważyć 50 ton. Do materiału dołączono proste i zrozumiałe schematy takiej linii wału oraz statku z naniesionymi elementami wytwarzanymi w zakładach "Zamech". Treść uzupełniona jest dodatkowo czarnobiałą fotografią wału śruby. Treść materiału była związana tematycznie z innym dokumentem a także z dokumentem dotyczącym okrętowych układów napędowych znajdujących się w zbiorach naszej biblioteki.