Libertas legibus determinata ec confirmata delineatur ad annuam legum Gymnasii Elbingensis repetitionem d. XVII Sept. a. MDCCLXI solemni ritu instituendam magnificos et amplissimos Patriae Patres [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1761 Miejsce publikacji: Elbingae Autor:
  • Lange, Johann
Strony: [ 8 ] Sygnatura: Pol.8.II.4710 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Gimnazjum Elbląskie - historia - 18 w.
  • Gimnazjum Elbląskie - Actus Liectionis- 18 w.
  • Mowa okolicznościowa - 18 w.
  • Etyka - 18 w.
  • Lange, Johann (1706-1781)
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 13.12.2019

Opis dokumentu

Mowa okolicznościowa z 1761 roku wygłoszona przez rektora Gimnazjum Elbląskiego Johanna Langego z okazji obchodów zakończenia roku szkolnego, tzw. Actus Liectionis. Święto obchodzono we wrześniu po zdaniu przez uczniów ostatnich egzaminów. Organizowano wtedy uroczysty koncert i spektakl teatralny, publicznie czytano regulamin gimnazjum, rektor z kolei wygłaszał dziękczynną mowę, której adresatem była rada miejska finansująca działalność szkoły. W mowie z 1761 roku Lange rozważa fenomen wolności, którą w pierwszych zdaniach przyrównuje do jasnej gwiazdy rozświetlającej umysły ludzkie (metaforę w dalszym ciągu rozwija, dając przy tym popis swojej wiedzy z zakresu astronomii). W dalszej części mowy skupia się na pozornej przeciwstawności prawa i wolności, odnosząc się do wybranych fragmentów z Pisma Świętego. Lange dochodzi do wniosku, że prawo nie ogranicza wolności, a nawet wręcz przeciwnie - to w granicach ustalonych przez Boga i ludzi praw wolność człowieka może w pełny sposób się wyrażać prowadząc go ku dobru. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.II.4683-Pol.8.II.4735.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.