Leżnica majątek Lägs – zdjęcie mapy

Typ: DŻS Rok publikacji: XX w. Miejsce publikacji: b. m. Strony: 1 K. Sygnatura: DŻS - fotografie biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Fotografia - 20 w.
  • Leżnica, wieś w gminie Pasłęk
  • Biblioteka Elbląska im. C. Norwida
Data dodania: 12.04.2020

W skład naszej kolekcji zdjęć z fragmentami niemieckich map, na których widać majątki z zabytkowymi zabudowaniami znanych lub mniej znanych niemieckich rodów weszła fotografia przedstawiająca Leżnicę. Leżnica (Leżnice) to wieś w dzisiejszej gminie Pasłęk, dawniej należała do majątku Lägs. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa elbląskiego, stąd zainteresowanie pracowników Dokumentów Życia Społecznego, Biblioteki Elbląskiej. Wieś jak wiele innych w okolicy, została założona 19 lutego 1277 roku przez marszałka zakonu krzyżackiego, Konrada von Thierberga, który nadał 36 łanów ziemi czterem Prusom – Pygantowi, Wayseylowi, Stonenowi i Naschomowi. Na początku XV wieku Leżnice, zwane wówczas Leysen, należały do komornictwa pasłęckiego. Na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci miejscowość wchodziła w skład dóbr Jakuba von Pinnaua. Po zakończeniu wojen polsko-krzyżackich została pustką osadniczą, w pierwszej połowie XVII wieku wieś stanowiła własność Achatiusa von Borcka – właściciela Kwitajn. W połowie XIX wieku musiał tam stać jakiś pałac lub dwór, bo po nim został park dworski, na mapie praktycznie nie widoczny. Od 1919 do 1940 roku dzierżawcą, a następnie zarządcą miejscowych dóbr był Max Hube. Po nim do 1945 roku zarządcą w Leżnicy był nadinspektor Georg Klatt z Kwitajn i Hermann Korbahn. Była to decyzja hrabiny Marion von Dönhoff, zarządzającej dobrami wchodzącymi w skład Fundacji Rodziny von Dönhoff dla Biednych w Kwitajnach. Las w pobliżu Leżnic należał również do majątku w Kwitajnach. Pierwsi Polacy przybyli do wsi w 1945 roku, ochrzcili wieś mianem Zieleńca. Z innymi zdjęciami majątków znanych niemieckich rodów, można się zapoznać po wpisaniu na naszych stronach internetowych haseł – „majątek”, „folwark”, „zdjęcie mapy”.