Lettres persanes, par M. de Montesquieu […] et suivie Du Temple de Gnide. Tome second

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1784 Miejsce publikacji: Londres Autor:
  • Montesquieu, Charles de
Strony: [ 2 ] ; 288 Sygnatura: 92986/2 biblioteka cyfrowa link Języki: fre Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Literatura francuska - 18 w.
  • Monteskiusz - „Lettres persanes”; pol. „Listy perskie” - tom drugi
  • Monteskiusz - „Du Temple de Gnide”
  • Monteskiusz - twórczość literacka
  • Montesquieu, Charles de (1689-1755)
Data dodania: 28.02.2022

Lettres persanes; pol. Listy perskie (Londyn, 1784) - drugi tom powieści epistolarnej autorstwa Charlesa de Montesquieu (1689-1755), znanego bardziej jako Monteskiusz, francuskiego prawnika, filozofa i wolnomularza, jednego z najsłynniejszych autorów francuskiego oświecenia, który zasłynął przede wszystkim z popularyzacji koncepcji trójpodziału władzy. „Listy perskie” zostały wydane po raz pierwszy anonimowo w 1721 roku w Amsterdamie. Głównymi bohaterami, składającego się łącznie ze 161 listów, utworu są inteligentny i niebywale zainteresowany światem perski możnowładca Usbek i jego przyjaciel Rica, dwaj muzułmanie, którzy odbywają podróż po Europie a ich wędrówka wynika z chęci poznania świata. Gdy przez kilka lat mieszkają we Francji (1712-1720), próbują oswoić nowy styl życia, z którym przyszło im się zetknąć. W trakcie podróży korespondują ze sobą oraz z bliskimi i przyjaciółmi pozostałymi w Persji, by podzielić się osobistymi wrażeniami oraz otrzymać wiadomości z kraju rodzinnego. „Listy perskie” są obrazem XVIII-wiecznej, europejskiej stolicy i kondycji europejskiego społeczeństwa XVIII wieku. W utworze Monteskiusz, w interesujący sposób ukazuje różnice obyczajowe, kulturowe i społeczne między dwoma kulturami - muzułmańską i chrześcijańską, podkreśla wady obu społeczeństw, poddaje krytyce porządek panujący we Francji przed Rewolucją Francuską, traktując ustrój państwowy Wielkiej Brytanii jako wzorzec do naśladowania etc. Publikację uzupełnia wydany po raz pierwszy w 1725 roku poemat prozą „Du Temple de Gnide”.