Les Saisons (Die Jahreszeiten) : Violine I, II

Typ: Muzykalia Rok publikacji: 1799 ? Miejsce publikacji: Leipzig Autor:
  • Haydn, J.
Strony: 12, 10, 13, 9 ; 11, 10, 13, 9 Sygnatura: Muz. IV 10129 a-b biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Druk muzyczny
  • Nuty
  • Haydn, Franz Joseph (1732-1809)
Data dodania: 02.03.2011

Franz Joseph Haydn (1732-1809) – austriacki kompozytor, jeden z głównych przedstawicieli klasycyzmu, autor wielu kompozycji : symfonii, kwartetów smyczkowych, koncertów fortepianowych, skrzypcowych, sonat fortepianowych, muzyki kościelnej oraz kilkunastu wodewiliów oraz oper. Najtrwalszą wartość mają kwartety smyczkowe i symfonie, w których Haydn wykazał wielkie mistrzostwo. Biblioteka Elbląska posiada m.in. zeszyt z nutami Die Jahreszeiten – „Pory roku” : oratorium na głosy solowe, chór i orkiestrę - napisane w latach 1799-1801. Jest to jedno z ostatnich dzieł kompozytora. Zeszyty pochodzą z kolekcji Henryka Nitschmanna, uznanego znawcy literatury polskiej, kompozytora i krytyka muzycznego.