Leon Wyczółkowski (1852-1936) - malarstwo, rysunek, grafika

Typ: DŻS Rok publikacji: 19 ? Miejsce publikacji: Elbląg Autor:
  • Kwiatkowska, Maria
Strony: 6 Sygnatura: DŻS - XII.5 - programy /foldery biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu - wystawa
  • Wyczółkowski, Leon (1852-1936)
  • Malarstwo polskie - 19-20 w.
Data dodania: 23.05.2012

Folder poświęcony twórczości Leona Wyczółkowskiego – jednego z najwybitniejszych polskich malarzy przełomu XIX i XX wieku - pochodzi ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, które posiada jedną z największych kolekcji dzieł malarskich tego artysty. Ekspozycja w układzie chronologiczno-tematycznym przedstawia dorobek z zakresu malarstwa, rysunku i grafiki.Na ekspozycji prezentowane są prace o bogatej wielowątkowej tematyce z różnych okresów twórczości oraz reprezentujące bogactwo technik twórczych. Artysta tworzył portrety będące często wnikliwymi studiami psychologicznymi, pejzaże górskie, sceny rodzajowe, fascynowała go także architektura polskich miast, przez całe życie malował także kwiaty.Wielki wpływ na jego dorobek wywarł blisko dziesięcioletni pobyt na Ukrainie, gdzie powstawały obrazy związane z nurtem impresjonistycznym. Szczególnie znane są powstałe wtedy związane z pracą ludu kolejne przedstawienia kopania buraków, orki czy rybaków. Z czasem malarstwo olejne ustąpiło miejsca akwareli, pastelowi oraz grafice, które stały się ulubionymi technikami. Jako grafik przez blisko 30 lat eksperymentował w różnych technikach począwszy od akwatinty poprzez fluorofortę, algrafię, miękki werniks, kamienioryt po litografię. Prace artysty uzupełnione są fotografiami z rodzinnego albumu Leona Wyczółkowskiego. Wystawa - Muzeum w Elblągu - październik-listopad.