Lehrreiche Beispiele, wie durch die neue konservative Wirtschafts- und Steuerpolitik alle Berufsklassen schwer geschädigt und bedroht werden

Typ: DŻS Rok publikacji: [1881] Miejsce publikacji: Berlin Strony: [1] k. Sygnatura: DŻS 15 a/1 - nr 48 Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Niemcy - parlamentaryzm - 19 w.
  • Niemcy - gospodarka - 19 w.
  • Reichstag - wybory 1881
Data dodania: 03.08.2016

W latach 1878-1879 kanclerz Rzeszy Niemieckiej Otto von Bismarck prowadził politykę gospodarczą opartą na stosowaniu ceł ochronnych, które miały pobudzić niemiecką wytwórczość i podnieść wpływy do budżetu państwa, które dodatkowo zwiększyć miały zatwierdzane przez Reichstag podwyżki podatków oraz nowe podatki.  Choć polityka ta przyniosła pewne rezultaty, jej negatywnym skutkiem był wzrost cen na wiele towarów, przy jednoczesnym braku wzrostu realnych pensji i wzroście różnorakich opłat i podatków. Wydany w 1881 r. w czasie kampanii przed wyborami do Reichstagu przez Niemiecką Partię Postępową druk koncentruje się na negatywnych efektach polityki gospodarczej i podatkowej Bismarcka wspieranego przez konserwatywnych posłów dla wszystkich grup zawodowych w Niemczech. W druku wymienione są (alfabetycznie) 42 grupy zawodowe (od robotników, poprzez agentów ubezpieczeniowych, piekarzy, introligatorów, rzeźników, urzędników kolejowych i kupców do nauczycieli tańca i pracowników teatrów), które bezpośrednio dotknięte zostały którymś z kroków fiskalnych rządu.

[Teka z drukami ulotnymi (m.in. nadbitki, rozporządzenia, ulotki, weksle, afisze), sygn. DŻS 15 a/1. Dokumenty zakupione przez Bibliotekę Elbląską, pochodzą z kolekcji Tomasza Spionka].