Leges Academiae Vitembergensis de studiis et moribus studiosorum

Typ: Stary druk Rok publikacji: 18 w. Strony: [ 1 ] Sygnatura: Pol.8.III.727 biblioteka cyfrowa link Języki: grc, lat Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Akademia Wittemberska - 18 w.
  • Akademia Wittemberska - regulamin - 18 w.
  • pedagogika
Data dodania: 17.12.2019

Jednostronicowy druk regulaminu Akademii Wittemberskiej. Zapisy ujęte zostały w 42 punktach z poetyckim zakończeniem oraz formułą ślubowania tych, którzy mają zasilić grono studenckie. Na początku zawarto odniesienie do Boga i grecki cytat z pism starochrześcijańskich, według którego wszystko od Boga pochodzi i cel wszystkiego również jest wyznaczany przez Boga, w związku z tym podstawowymi wartościami, obok zdobywania wiedzy, mają być m.in. pobożność, mądrość i czystość obyczajów. W regulaminie znajdują się zapisy dotyczące władz uczelni, zasad bezpieczeństwa i porządku (m. in. dotyczące broni, bójek, hałasu), obyczajności (m.in. rozpowszechniania nieprzyzwoitych broszur czy piosenek, udział w pogańskich świętach, jak np. Bachanalia, kontaktów z płcią przeciwną), dbałości o mienie uczelni (np. ogrody), aktywności fizycznej, zasad rządzących dysputami, publikacjami, a także dyscypliny czasowej oraz opłat. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.III.651 -Pol.8.III.744.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.