Leben und Todt, des Edlen und [...]Joh. Wilhelm Schmieden…

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1714 Miejsce publikacji: Dantzig Strony: [10] K. Sygnatura: Pol.7.III.1046 biblioteka cyfrowa link Języki: lat, ger Hasła kluczowe:
  • Schmieden, Johann Wilhelm (1693-1714)
  • Druk funeralny - 18 w.
  • Druk okolicznościowy - 18 w.
  • Panegiryk
Data dodania: 03.12.2014

Druk funeralny na okoliczność śmierci zmarłego 25 lutego 1714 w wieku dwudziestu lat gdańskiego patrycjusza Johanna Wilhelma Schmieden (1693-1714). Anonimowy autor druku w związku z przedwczesną śmiercią przyrównuje ciało ludzkie – świątynię ducha do skomplikowanej, zadziwiającej precyzją, lecz delikatnej maszynerii, którą łatwo zepsuć lub do porcelanowego naczynia, które łatwo stłuc. Porównania te maja uzmysłowić, że życie ludzkie jest kruche i przerwane może zostać nieoczekiwanie, często za sprawa błahostki, co autor uzmysławia dobitniej przytaczając historie śmierci m. in. rzymskiego prefekta Tarkwiniusza, który zmarł wskutek zadławienia ością czy poety Anakreonta, który zmarł przez zadławienia winogronem. Dalej przytacza autor drzewo genealogiczne zmarłego (dziadek od strony ojca Johann Ernst Schmieden był gdańskim burmistrzem, dziadek od strony matki – Wilhelm Braun baronetem i sekretarzem Augusta II Mocnego). Następnie przytoczone są etapykrótkiego życiorysu J. W. Schmieden – wcześnie osierocony przez ojca wychowywany był przez dziadka – burmistrza Schmiedena. Pobierał nauki w gdańskim gimnazjum (autor wymienia profesorów, na których wykłady uczęszczał, a także robi wzmiankę, iż uczył się języka polskiego jako bardzo przydatnego w miejscu, gdzie mieszkał, a także francuskiego, przygotowując się do podróży po Europie, która była wówczas stałym elementem wykształcenia młodzieży z patrycjuszowskich rodzin i w którą nie zdążył wyruszyć. Dalej następuje zwyczajowa pochwała cnót zmarłego jako młodzieńca pobożnego, brzydzącego się fałszem i unikającego fałszywych ludzi, pełnego respektu wobec wyżej postawionych i łaskawości dla ludzi niższego stanu, serdecznego dla przyjaciół, posłusznego wobec matki. Autor opisuje też szczegółowo śmiertelną chorobę, która dotknęła zmarłego – jej objawy i przebieg i wreszcie ostatnie chwile Schmiedena, które przeżył mimo młodego wieku w sposób godny prawdziwego chrześcijanina – żałując „grzechów młodości” i przyjmując sakrament namaszczenia chorych z rąk seniora ministerium ewangelickiego i pastora gdańskiego kościoła NMP Joachima Weickhmann’a.Drugą część druku tworzą elegie autorstwa A. Rosenberga, Carla Adolpha Ferbera i Johanna Gottfrieda Kirscha. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.7.III.1033- Pol.7.III.1052. Format bibliograficzny: 2 °. Pieczątki: 5, 6, 10, 12, 18. Dawne sygnatury: F.F.1. Krawędzie przycięte - druki różnej wielkości. Typ oprawy (materiał) – papier; obleczenie – koloru czarnego (marmurek); okładzina – tektura; okładka częściowo oddzielona od bloku; niewielkie deformacje; średnie zabrudzenia; brak zacieków/zaplamień; blok i wyklejki - niewielki stopień zainfekowania mikroorganizmami . W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.