Le Vaillant’s neue Reise in das Innere von Afrika, während der Jahre 1782 bis 1785. Aus dem Französischen übersetzt. Mit Anmerkungen von Johann Reinhold Forster […] Erster Band […]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1796 Miejsce publikacji: Berlin Autor:
  • Levaillant, François
  • Forster, Johann Reinhold
Illustracje: 8 Strony: [ 2 ]; VI; IV; 5-466; [ 2 ] Sygnatura: 92804/1 biblioteka cyfrowa link Języki: fre, lat, ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Second voyage dans l'intérieur de l'Afrique, par le Cap de Bonne-Espérance, dans les années 1783, 84 et 85 - przekład niemieckojęzyczny - 18 w.
  • Opisy podróży - 18 w.
  • Historia nauki
  • Forster, Johann Reinhold (1729-1798)
  • Levaillant, François (1753-1824)
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 20.10.2022

Opis dokumentu

Le Vaillant’s neue Reise in das Innere von Afrika, während der Jahre 1782 bis 1785 (Berlin, 1796) - niemieckojęzyczny przekład Second voyage dans l'intérieur de l'Afrique, par le Cap de Bonne-Espérance, dans les années 1783, 84 et 85 - publikacji podróżniczej opublikowanej po raz pierwszy w 1796 roku w trzech tomach, której autorem jest François Levaillant (1753-1824) - francuski pisarz, badacz, podróżnik, przyrodnik, kolekcjoner zoologiczny i znany ornitolog. Książka jest opisem podróży, które Levaillant odbył na początku lat 80-tych XVIII wieku na Przylądek Dobrej Nadziei i do RPA. Autor odbył w sumie trzy podróże do Afryki, jedną wokół Kapsztadu i zatoki Saldanha, drugą na wschód od Przylądka, a trzecią do rzeki Orange i do Great Namaqualand. Po powrocie, relacje z podróży opublikował w dwóch opracowaniach: „Voyage dans l'intérieur de l'Afrique” (1790, 2 tomy) i niniejszym „Second voyage dans l'intérieur de l'Afrique”, które okazały się bestsellerami w całej Europie i zostały przetłumaczone na kilka języków. Niniejsza publikacja zawiera m.in. opisy z obserwacji i analiz z życia ptaków i zwierząt w ich naturalnym środowisku, opisy krajobrazów, osobliwości, charakteru i obyczajów Afrykańczyków, podzielając ideę Rousseau o „ szlachetnych dzikusach” etc. W tym czasie RPA była stosunkowo nieznanym i egzotycznym miejscem, a Levaillant podczas swoich podróży zebrał ponad 2000 okazów ptaków, owadów, ssaków i roślin, które ugruntowały jego reputację w ówczesnym środowisku naukowym i przyczyniły się do rozwoju ówczesnej myśli przyrodniczej, a także geograficznej. Autorem niemieckojęzycznego przekładu, opatrzonego uwagami jest światowej sławy badacz historii naturalnej, podróżnik, geograf, a także uczony, zajmujący się analizowaniem i dokumentowaniem działalności kulturowej człowieka na przestrzeni wieków Johann Reinhold Forster (1729-1798), który wraz z synem Georgiem Forsterem uczestniczył w drugiej wyprawie naukowej, zorganizowanej przez angielskiego żeglarza i kartografa Jamesa Cooka, po Oceanie Spokojnym.