Landrecht des Hertzogthumbs Preussen : Publicirt Anno 1620

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1620 Miejsce publikacji: Rostock Autor:
  • [Johann Sigismund, książę elektor brandenburski]
Strony: [5] K., S.1-264, [10], [2] ; [2] K., S. 1-157, [6], [1] ; S. 1-218, [9], [1] ; [1] K., S. 1-220, [9], [1], [8] Sygnatura: Pol.7.III.95 biblioteka cyfrowa link Języki: lat, ger Hasła kluczowe:
  • Hohenzollern, Georg Wilhelm (1595-1640)
  • Kodeks prawa pruskiego - 17 w.
  • Landrecht pruski, 1620
  • Prusy - prawo - 17 w.
Data dodania: 12.12.2014

Kodeks prawa pruskiego, tzw. landrecht pruski wydany w 1620 r. przez elektora brandenburskiego i księcia pruskiego Jerzego Wilhelma Hohenzollerna (na stronie tytułowej widnieje wizerunek poprzednika i ojca elektora – Jana Zygmunta, który przekazał mu rządy w 1619 r.). Wprowadzenie landrechtu 1620 powodowało zaprzestanie stosowania obowiązującego do tej pory prawa chełmińskiego. Landrecht regulował kwestie prawa cywilnego – od postępowania procesowego, przez sprawy związane z dziedziczeniem do połowu pszczół. Szczegółowo potraktowane są zwłaszcza kwestie związane z małżeństwem i sprawy z nim pośrednio lub bezpośrednio związane – stosunki przedmałżeńskie postrzegane jednoznacznie jako delikt w znaczeniu prawnym, zagrożony sankcją karną bądź dla jednej ze stron (w przypadku gwałtu) lub też dla obu, gdy aktu doszło dobrowolnie, zaręczyny osób niepełnoletnich, przeszkody do zawarcia małżeństwa czy tzw. rapt, czyli porwanie panny w celu zawarcia z nią małżeństwa. Druk składa się z I-VII Ksiąg, wszystkie opatrzone indeksami. Na karcie tytułowej rękopiśmienny znak własnościowy elbląskiego bibliofila i historyka Neumanna oraz inne zamazane ekslibrisy rękopiśmienne. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.7.III.95-Pol.7.III.96. Format bibliograficzny: 2°. Ekslibris: Jan Benzman. Pieczątki: 6, 10, 11, 21. Dawne sygnatury: GG.1. Zewnętrzne oznaczenia: NT. Stan dobry : średnie przedarcia / ubytki ; znaczne zabrudzenia ; średnie zacieki /zaplamienia ; średnie zniszczenia spowodowane przez owady. Dwie zapinki metalowe, brak haczyków do zapinek, pasków i górnej blaszki. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.