La sublime scuola italiana ovvero le piu eccellenti opere di Petrarca, Ariosto, Dante, T. Tasso, Pulci, Tassoni, Sannazzaro, Chiabrera, Burchiello, Macchiavelli, Boccaccio, Casa, Varchi […] Edizione di Giuseppe de Valenti. Poeti Volume V

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1788 Miejsce publikacji: Berlino,Stralsunda Autorzy:
  • Ariosto, Ludovico Giovanni
  • Valenti, Giuseppe de - wyd.
  • Dante Alighieri
Strony: 1055-2099; 3000-3048; 8 ]; [ 2 ]; VIII; 138 Sygnatura: 92626/5 biblioteka cyfrowa link Języki: ita Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Antologia klasyki włoskiej
  • Ariosto, Ludovico Giovanni - dorobek literacki
  • Dante Alighieri - dorobek literacki
  • Ariosto, Ludovico Giovanni (1474-1533)
  • Dante Alighieri (1265-1321)
Data dodania: 26.07.2021

Wydana w 1788 roku, w Stralsundzie i Berlinie, piąta część antologii klasyki włoskiej, zawierająca wybór głównych dzieł czołowych przedstawcieli literatury włoskiej. Niniejszy tom składa się z dwóch części. Pierwsza zawiera ostatnią część (pieśni 45-46) eposu rycerskiego Orlando furioso (pol. Orland szalony), którego autorem jest włoski poeta Ludovico Giovanni Ariosto (1474-1533) oraz jego niedokończony utwór Cinque Canti, opublikowanym pośmiertnie przez jego syna Virginio w 1545 roku. Orlando furioso, określany jako najdłuższy znany epos europejski (46 pieśni, 38736 wersów w formie rymowanej oktawy), opisuje przygody Orlanda, paladyna króla Franków, Karola, rozgrywające się podczas najazdu muzułmańskiego na chrześcijańską Europę. Wojna między cesarzem Karolem Wielkim, a saraceńskim królem Agramante stanowi burzliwe tło dla historii o nieodwzajemnionej miłości Orlanda do Angeliki, królewny z Orientu. Druga część antologii zawiera natomiast pierwszą księgę Boskiej Komedii (Divina commedia) - utworu uważanego za arcydzieło literatury światowej, szczytowe osiągnięcie literatury średniowiecznej oraz najwybitniejsze dzieło włoskiego poety, filozofa i polityka Dantego Alighieri (1265-1321). Poemat, nad którym autor pracował aż do śmierci w 1321, jest tryptykiem ukazującym wędrówkę Dantego przez Piekło (księga pierwsza), Czyściec (księga druga) i Raj (księga trzecia). Księga pierwsza Piekło (Dell’Inferno) zabiera czytelnika w męczeńską podróż przez piekło, podczas której Dante, oprowadzany przez Wergiliusza, stawia czoła siłom zła, walcząc z niewyobrażalnymi demonami i potworami. Ma ono budowę 9 kręgów. Kolejne z nich schodzą w dół, aż do samego Lucyfera. W każdym znajdują się innego rodzaju grzesznicy, których przewinienia mają różną skalę. Ponad wejściem do piekła znajduje się napis - „Lasciate ogni speranza, voi ch'entrate”, co oznacza Porzućcie wszelką nadzieję wy, którzy tu wchodzicie (często tłumaczony jest także jako „Ty, który tu wchodzisz, żegnaj się z nadzieją”).