Kwatera wojenna żołnierzy Armii Czerwonej (Pieniężno) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1994 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [6] K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: ros Hasła kluczowe:
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • Pomnik żołnierzy Armii Czerwonej w Pieniężnie
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
Data dodania: 02.10.2017

Kwatera wojenna żołnierzy Armii Czerwonej usytuowana na cmentarzu komunalnym w Pieniężnie przy ulicy Cmentarnej. Kwatera zajmuje plac ok. 400 m kwadratowych. Podzielona na dwie części alejką prowadzącą do pomnika. W 1969 roku kwaterę wzbogacił pomnik zaprojektowany przez Huberta Maciejczaka z Olsztyna. W latach 80tych XX wieku groby uzyskały nową oprawę z lastrico i betonu, z tabliczkami i gwiazdami pięcioramiennymi (teksty w języku rosyjskim). Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, kolorowe zdjęcia, wymiary, opis historyczny, szkic sytuacyjny (skala 1:750), opis stanu zachowania oraz literaturę źródłową. Tekst oraz plany wykonał - Dariusz Barton, zdjęcia - Maria Gawryluk. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.