Kurzgefasstes Handwörterbuch über die schönen Künste. Von einer Gesellschaft von Gelehrten. Erster Band A - I.

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1795 Miejsce publikacji: Leipzig Autor:
  • Grohmann, Johann Gottfried
Illustracje: 2 Strony: XVIII; [ 2 ]; 348; [ 6 ]; 349-648; [ 14 ] Sygnatura: 92476/1 biblioteka cyfrowa link Języki: fre, lat, ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk -18 w.
  • Słowniki tematyczne - 18 w.
  • Słownik sztuk pięknych - 18 w.
  • Leksykografia - 18 w.
  • Sztuki piękne
  • Grohmann, Johann Gottfried (1763-1805)
Data dodania: 01.07.2021

Kurzgefasstes Handwörterbuch über die schönen Künste (Lipsk; 1795) - pierwsza część, XVIII - wiecznego, podręcznego słownika tematycznego z zakresu sztuk pięknych; praca zbiorowa pod redakcją Johanna Gottfrieda Grohmanna (1763-1805). Sztuki piękne to wspólna nazwa obejmująca malarstwo, rzeźbę i architekturę, łącznie z poezją, wymową oraz tańcem i muzyką, przejęta z języka francuskiego (les beaux arts) w XVIII wieku. Zaznaczyć należy, że już wcześniej -  Français Blondel (Cours d`architecture, 1675) omówił szczególne znaczenie sztuk pięknych w dziedzinie kultury, wyodrębniając je z grupy tzw. sztuk wyzwolonych. Podstawą wyróżnienia  były piękno i harmonia, rządzone wyobraźnią i sprawiające przyjemność. W końcu XIX wieku termin ten zaczął oznaczać plastykę. Obecnie do sztuk pięknych zalicza się także sztukę użytkową. Niniejsza, pierwsza część słownika tworzy zbiór definicji słów i wyrażeń opracowanych przez rożnych autorów ( m.in. Heydenreich, Stieglitz, Löbel, Blümner, Baumach, Grohmann) i ułożonych w porządku alfabetycznym od litery A do I.