Kurtzer bericht wie sich ein jeder in Sterbens leufften nechst Gott, recht præseruiren vnd Curiren möge ...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1579 Miejsce publikacji: Dantzigk Autor:
  • Schade, Jacob
Strony: [9] K. Sygnatura: Pol.6.II.426 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Rhode, Jakub (15?-1602)
  • Medycyna - historia - 16 w.
  • Dżuma - zapobieganie - 16 w.
  • Medycyna - profilaktyka - 16 w.
Data dodania: 03.11.2014

Druk medyczny autorstwa gdańskiego lekarza Jacoba Schade, zawiera porady na temat środków chroniących przed zapadnięciem na dżumę oraz inne choroby. We wstępie autor zaleca – jako najpewniejszy środek – modlitwę i pokutę, które są jedynymi metodami, mogącymi doprowadzić do tego, że Bóg miłosiernie cofnie chorobę i śmierć, postrzeganą tu jako sprawiedliwą karę dla grzeszników. Schade zauważa jednakże, iż nie jest w oczach Boga niczym niewłaściwym stosowanie pewnych – danych wszak od Niego – naturalnych środków w celu ustrzeżenia się przed zachorowaniem lub powrotu do zdrowia. Do środków profilaktycznych zaliczył medyk przede wszystkim odpowiednia dietę, a zwłaszcza pokarmy takie jak: cynamon, gałka muszkatołowa, szafran, goździki, imbir, kminek, koper, anyżek, jagody jałowca, korzeń pietruszki, cytryny, limony, kapary i oliwki. Z zabiegów leczniczych zaleca autor puszczanie krwi, środki napotne i wymiotne. W tekście ozdobniki drukarskie: inicjały, winiety. Karty foliowane. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.6.II.392-Pol.6.II.426. Format bibliograficzny: 4. Pieczątki: 1, 5, 10, 11. Dawne sygnatury: N.2., N.2.Misc.2. Zewnętrzne oznaczenia: DT, TD.Krawędzie przycięte - barwione na czerwono; typ oprawy (materiał) - biały pergamin; okładziny - tektura; zdobienia oprawy - tłoczenia złocone. Szycie bloku poluzowane; blok zdeformowany; niewielkie zagniecenia/przedarcia; średnie zabrudzenia; znaczne zacieki/ zaplamienia; znaczny stopień zainfekowania mikroorganizmami. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.