Kurtze Relation der nacheinander folgenden Ordnung aller Groß-Fürsten und Könige in Pohlen von dem Uhralten Lecho an biß auff die itzt-regierende Königliche Majestät Augustum II. Zu Hülffe der Memoire Stylo Poetico entworffen

Typ: Stary druk Rok publikacji: [między 1709-1719] Miejsce publikacji: Thorn Autorzy:
  • Wedemeyer, Johann Heinrich
  • Nogge, Johann
  • Schmidt, Johann Heinrich
Strony: [24], Sygnatura: Pol.8.II.1222 biblioteka cyfrowa link Języki: lat, ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Wedemeyer, Johann Heinrich (1683-1751)
  • Nogge, Johann
  • Schmidt, Johann Heinrich (1661-1724)
  • Pochwała uczoności
  • Powinności rajcy
Data dodania: 11.12.2019

Druk o treści historycznej dedykowany asesorowi i głównemu kamlarzowi miasta Torunia Johannowi Nogge oraz Johannowi Heinrichowi Schmidtowi, rajcy gdańskiemu. Jego autor Johan Heinrich Wedemeyer znany jest jako twórca panegiryków uświetniających różne wydarzenia rodzinne z życia patrycjatu. Większość jego dzieł ukazała się w latach 1705-1719. W źródłach okreslany jest jako litteratus, tj. człowiek wykształcony, utrzymujacy się ze sprawowania władzy. Od 1723 r. pełnił urząd sekretarza rady miejskiej. Podczas tumultu toruńskiego w 1724 r. pertraktował w imieniu rady z jezuitami. Treść dzieła ma formę wierszowaną, w części pierwszej ma formę rymowanego wykazu książąt i królów polskich od Lecha do Augusta II. W kolejnej części, spisanej prozą autor zwracając się do członków rady miasta głosi pochwałę uczoności mądrych rajców. Powołuje się przy tym na słowa Cellariusa i jego traktat o polityce, że szlachetne pochodzenie powinno być wręcz kwitowane świetnym wykształceniem, obok doświadczenia militarnego. Jako przykład skuteczności oświeconych rządów podaje przykład Francji i rządów kardynała Richellieu i Mazariniego. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.II.1219-Pol.8.II.1227.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.