Kurtze Erleuterung des Beschlusses einer ohne Titul und Namen des Authoris...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1643 Miejsce publikacji: b.m. Strony: 26 Sygnatura: Pol.7.II.1767 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Dania - historia - 17 w.
  • Hamburg - polityka - 17 w.
  • Polityka - 17 w.
Data dodania: 13.01.2014

Druk związany tematycznie z wojną króla duńskiego Krystiana IV z miastem Hamburg, wynikłą ze sporu celnego. Mimo braku uprawnień król duński chciał pobierać cło od hamburskich statków wpływających do Glückstadt – miasta portowego i zarazem twierdzy na Dolnej Elbie wzniesionej przez Krystiana IV dla zrównoważenia potęgi Hamburga. Hamburg nie uznał cła i zaczął konwojować zbrojnie swoje statki handlowe aż do ujścia Łaby, podwyższył również cło naholsztyńskie towary i odmówił tytułowania króla duńskiego „jego królewską mością”. Eskalację konfliktu spowodowało zaatakowanie przez Hamburg statków z Glückstadt, uprowadzenie ich do Hamburga i znieważenie duńskiej flagi. Konflikt trwał 15 lat i zakończył się 1643 pozornym zwycięstwem Danii. Autor druku bierze stronę króla Danii, wskazując na jego łaskawość i obarczając Hamburg winą za wybuch wojny. Dawne sygnatury druku: D.5.Misc.2. Typ oprawy - papier; obleczenie - czarny marmurek; okładzina - tektura; krawędzie - marmoryzowane; pęknięcie zwięzów między blokiem a oprawą, poluzowanie oprawy, uszkodzenie przegubów; niewielkie deformacje; średnie zacieki/zaplamienia. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.7.II.1763-Pol.7.II.1772.