Krzyż poświęcony pamięci czołgistów (Wybicko) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1994 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 2 K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Wybicko, osada
  • Krzyż pamięci czołgistów w Wybicku
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
Data dodania: 27.09.2017

Krzyż poświęcony pamięci czołgistów usytuowany w osadzie Wybicko, gmina Nowy Dwór Gdański. Upamiętnienie odsłonięto 16.12.1993 r. - w 12. rocznicę od tragicznych wydarzeń stanu wojennego. Krzyż o wysokości 300 cm postawiony na szczycie wysokiej skarpie opadającej do rzeki Linawy, na nim tablica inskrypcyjna o wymiarach 42 x 59 cm upamiętniająca 1. Warszawski Pułk Czołgistów im. Bohaterów Westerplatte, żołnierzy którzy zginęli tragicznie w czasie wykonywania zadania (Marian Pudlak, Henryk Kosno, Wiesław Stankiewicz, Roman Tofiluk). Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, kolorowe zdjęcia, wymiary, opis historyczny oraz opis stanu zachowania. Tekst oraz plany wykonał - Dariusz Barton, zdjęcia - Maria Gawryluk. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.