Krówka pomarańczowa - etykieta towarowa zastępcza

Typ: DŻS Rok publikacji: 1974 ? Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 1 K. Sygnatura: DŻS - VI.9 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Zakłady pracy
  • Wyroby cukiernicze
  • Etykiety towarowe
  • Znaki towarowe
  • Etykiety towarowe zastępcze
  • Spółdzielnia Inwalidów Przemysłu Cukierniczego „Wolność” w Elblągu
Data dodania: 09.01.2013

Na zdjęciu etykieta zastępcza (akcydens opakowaniowy) krówki pomarańczowej wyprodukowanej przez Spółdzielnię Inwalidów Przemysłu Cukierniczego „Wolność” w Elblągu ( cena za 1 kg – 36 zł). Spółdzielnia oddana do użytku w 1960 roku zatrudniała w latach 80tych XX wieku 300 osób. Najlepszym słodkim wyrobem eksportowym były i dalej są tzw. krówki. Na druku podano dane adresowe Spółdzielni, cenę oraz maksymalny termin do spożycia produktu. Etykieta zastępcza – w latach 80tych XX w. była uproszczoną wersją zwyczajnej etykiety danego produktu. Etykiety zastępcze były powszechne z powodu braku dobrego papieru i farb drukarskich do etykiet właściwych. Były zwykle wykonywane przy pomocy stempli i fotokopii. Często wykonywano je na odwrotnej stronie etykiet produktów, których produkcja była niemożliwa ze względu na braki w zaopatrzeniu w surowce. Obecnie etykiety zastępcze są atrakcją dla kolekcjonerów. Biblioteka Elbląska w swoich zbiorach posiada kolekcję etykiet zastępczych różnych produktów.