Kospothianae orationis solemnia, Proxima Jovis, feliciter recurrentia indicunt. Et, ut iisdem benevoli intersint, omnes academiae patronos, fautores, cives, humanitate et affectu debitis, invitant, Rector et Senatus Regiae Academiae Regiomontanae

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1722 Miejsce publikacji: Regiomonti Strony: [ 4 ] Sygnatura: Pol.8.III.723 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Akademia Królewiecka
  • Mowa okolicznościowa - 18 w.
  • Kreutzen, Loysa Charlotta von (z d. Kosspoth)
  • Hahnius, Jacobus Ernestus
Data dodania: 17.12.2019

Druk okolicznościowy z Królewca wystosowany w imieniu Rektora i Senatu Akademii Królewieckiej do wszystkich patronów, współpracowników i członków społeczności akademickiej, zapraszający na uroczystą mowę Jacoba Ernsta Hahna poświęconą upamiętnieniu „Najjaśniejszej i Najwielkoduszniejszej” Loysie Charlotcie, wdowie von Kreutzen, z domu Kosspoth. Zaproszenie rozpoczyna się przywołaniem wielowiekowej tradycji czczenia zmarłych, odwiedzania grobów, przyozdabiania ich, a nawet urządzania tam uczt na cześć zmarłych, by następnie przejść od tych przesądów ludowych do kościelnej tradycji czczenia świętych męczenników. Choć i ta, jak zostaje zaznaczone, nosiła znamiona pewnej przesady, nie można nie uznać słuszności uczczenia zmarłych i uznania ich zasług. Akademia Królewiecka, idąc za przykładem Kościoła, ma w zwyczaju na różne sposoby honorować, i tym samym uwieczniać, pamięć zmarłych z nią związanych poprzez sympozja i mowy. Tu następuje laudacja zmarłej i zapowiedź mowy, jaką wygłosić ma Jacobus Ernestus Hahnius, młodzieniec doskonale się zapowiadający jako retor, ze wspomnieniem przypadającego w tych samych dniach wspomnienia św. Jana Chrzciciela. Pismo kończy się bezpośrednim zwrotem do czytających, zapraszającym na wydarzenie. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.III.651 -Pol.8.III.744.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.