Klima und Dichtung. Ein Beitrag zur Psychophysik

Typ: Książka Rok publikacji: 1907 Miejsce publikacji: München Autor:
  • Kupffer, Élisàr von
Illustracje: 1 tabl. Strony: 68 Sygnatura: 16515/4 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Kupffer, Élisàr von (1872–1942)
  • Poezja - rozważania
Data dodania: 10.01.2012

Élisàr von Kupffer (1872 – 1942) był estońskim artystą, fotografem, poeta, tłumaczem, historykiem i autorem dzieł scenicznych. W rozprawie „Klimat a poezja”, wydanej drukiem w czwartym zeszycie z serii „Grenzfragen der Literatur und Medizin in Einzeldarstellungen” („Pytania z pogranicza literatury i medycyny w pojedynczych przedstawieniach”) ustala on związki pomiędzy twórczością poetycką a klimatem (rozumianym jednak bardzo szeroko jako ukształtowanie powierzchni, czynniki meteorologiczne, flora i fauna oraz czynniki społeczne, uwarunkowane czysto klimatycznymi, a więc m.in. style architektoniczne i życie ulicy, uwarunkowane czynnikami pogodowymi). Jako przykłady rozważa Kupffer twórczość m.in. pisarzy włoskich, rosyjskich i skandynawskich. Druk czwarty w książce współoprawnej z innymi publikacjami (klocek) , [W]: 107310–107317 (sygn.16515/1-16515/8)